Šaty Blue

5/13/2023

Přeji Vám krásnou sobotu. Dneska jsem se rozhodla sáhnout na dno skříně a podělit se s Vámi o návod na tyhle úžasné letní šaty, které jsem si uháčkovala vloni v létě. A protože léto se už blíží, dala jsem Vám možnost hlasovat, na které z mých loňských šatů si přejete návod. A myslím, že jste vybrali dobře, protože tyhle šaty jsou opravdu maximálně jednoduché na háčkování, maximálně stylové a moc dobře se nosí i ve velkých vedrech na plavky. Tyhle šaty se mnou strávily minulé léto u vody a letos se mnou určitě poletí i k moři. Musím Vás ale varovat, pokud byste je chtěly nosit i do města, doporučuji vzít si pod ně spodničku nebo kraťasy, protože sukně je lehce průhledná.

Návod

obtížnost:Pro začátečníky
příze:Hravá klubka, DesignYarn, kolekce Námořnické léto, třínitka (nitka bílá, modrá, tmavě modrá)
materiál:50 % bavlna, 50 % polyacryl
spotřeba:1 500 m/300 g
velikost:38
háčky:2,5
další materiál:Knoflíček nebo přívěsek

Tyhle letní šaty začínáme háčkovat od sedla od počátečního řetízku, který si rozdělíme na dva boční díly a na zadní díl. Přední díl si budeme postupně neháčkovávat po řadách a vytvoříme tak véčkový výstřih. Budeme háčkovat po řadách tam a zpět, kdy každá řada bude začínat náhradou a na konci každé řady budeme otáčet. Po obou stranách výstřihu budeme postupně přidávat. Když je sedlo dostatečně široké na zádech, zkusíme sepnout boční díly pomocí značkovačů a sedlo si vyzkoušíme. Pokud nás to netáhne na zádech nebo neškrtí v podpaží, pak v následující řadě spojíme sedlo a vytvoříme tak prostor pro ruce. Pokračujeme dále v modelování výstřihu a háčkování po řadách. když dosáhneme požadované hloubky výstřihu, spojíme výstřih a přízi si ukončíme. Následně si navážeme přízi v podpaží a pokračujeme v háčkování po řadách, začínáme proti směru háčkování poslední řady. Nyní háčkujeme po řadách tam a zpět, kdy každá řada začíná náhradou a končí pevným okem do náhrady. Tím si zajistíme rovný boční šev. Takto doháčkujeme pod prsa nebo lehce nad hranici pasu. Následně v řadě, kterou háčkujeme po rubové straně, uháčkujeme řadu předních reliéfních dlouhých sloupků. Cílem je, abychom na lícové straně měli reliéfní plotýnku, která nám opticky oddělí vršek šatů od sukně. V následující řadě začneme rozšiřovat sukni pomocí vložených véček s řetízkovým okem. V následujících řadách budeme nad tímto očkem háčkovat dvě a vytvoříme tak svislé dírkové proužky. V následujících řadách budeme pravidelně rozšiřovat pomocí vkládání a zdvojování dlouhých sloupků vždy do středu dlouhých sloupků mezi dvěma proužky. Takto postupně rozšiřujeme a postupně zvolňujeme. Budeme háčkovat po jednotlivých řadách, kdy budeme vždy začínat náhradou a končit pevným okem do náhrady. Je na Vás, zda budete chtít práci otáčet a háčkovat tam a zpět, nebo budete háčkovat po lícové straně v jednom směru. Doháčkujeme do potřebné délky a jako poslední řadu uháčkujeme lem z krátkých sloupků. Nakonec obháčkujeme krátkými sloupky celý výstřih a počáteční řetízek, abychom ho zpevnili. Podobně obháčkujeme i otvory pro ruce - rukávy, abychom je lehce zpevnily. Vzoreček i střih těchto šatů je opravdu velmi jednoduché a hodí se i pro úplné začátečníky.

Vzoreček

Vzhledem k melírované přízi, která je sama o sobě velmi výrazná a kontrastní, jsem zvolila ten nejjednodušší vzoreček - jen dlouhé sloupky. Na výrazné přízi složitější vzorečky příliš nevyniknou a v jednoduchosti je prostě krása.

Vzoreček

1. řada: Uháčkujeme základní řetízek z řetízkových oček. Můžeme zvolit libovolný počet. Uháčkujeme 9ŘO. Otočíme. 2. řada: Uháčkujeme 2ŘO jako náhradu za DS. Dále háčkujeme DS do ŘO až do konce řady. Otočíme. 3. - 5. řada: Uháčkujeme 2ŘO jako náhradu za DS a dále háčkujeme DS do DS a na konci uháčkujeme DS do náhrady. Otočíme.

Rozšiřování

U tohoto vzorečku můžeme rozšiřovat dvěma způsoby - buď vložením DS do mezery nebo uháčkováním 2DS do jednoho DS. 1. řada: Uháčkujeme libovolný počet ŘO, já uháčkovala 8ŘO. Otočíme. 2. řada: Uháčkujeme 2ŘO jako náhradu za DS a dále háčkujeme DS do ŘO a na konci řady otočíme. 3. řada: Uháčkujeme 2ŘO jako náhradu za DS. Dále háčkujeme DS do DS. V místě, kde chceme rozšířit, uháčkujeme DS do mezery mezi 2DS. Poté opět háčkujeme DS do DS až o konce řady, na konci DS do náhrady a otočíme. 3. řada: Uháčkujeme 2ŘO jako náhradu za DS a dále háčkujeme DS do DS až do konce řady. Uháčkujeme DS do náhrady a otočíme. 4. řada: Uháčkujeme 2ŘO jako náhradu za DS. Dále háčkujeme DS do DS až k místu, kde budeme chtít rozšiřovat. Uháčkujeme 2DS do DS a poté pokračujeme DS do DS až do konce řady. Uháčkujeme DS do náhrady a otočíme. 5. řada: Háčkujeme jako řadu 3.

POSTUP

Nejprve si určíme délku počátečního řetízku. Vzhledem k jednoduchému vzorečku si můžeme vybrat libovolnou délku jednotlivých dílů. Já zvolila 30 oček pro boční díly a 40 oček pro zadní díl. Dále přidáme 4 očka za každý jeden roh. 2 x 30 + 40 + 4 = 104 1. řada: Uháčkujeme 104ŘO a otočíme.

Obyčejný nebo pružný řetízek?

Já osobně preferuji klasický pevný řetízek z řetízkových oček. Vyhovuje mi, že jesedlo pevnější a tolik se nepovoluje. Pokud ale preferujete pružný řetízek, použijte klidně ten. Obě možnosti jsou správně.

Schéma sedla

2. řada: Uháčkujeme 3ŘO jako náhradu za DS a dále DS do stejného místa. Tím jsme si založili první část předního dílu. Nyní do stejného místa uháčkujeme roh (ŘO DS 2ŘO DS ŘO). Dále budeme háčkovat 30x DS do ŘO a poté uháčkujeme druhý roh (ŘO DS 2ŘO DS ŘO). Nyní máme boční díl. Dále háčkujeme 40x DS do ŘO a takto jsme si vytvořili zadní díl. Uháčkujeme třetí roh (ŘO DS 2ŘO DS ŘO) a poté uháčkujeme 30x DS do ŘO jako druhý boční díl. Do posledního očka uháčkujeme roh (ŘO DS 2ŘO DS ŘO) a založíme si druhou část předního dílu. Stále do posledního očka uháčkujeme 2DS. Otočíme.

Kolik oček má náhrada?

Vždy záleží jaký sloupek nebo prvek chcete nahradit. Je to individuální a upravte si to dle sebe a svého utahování. Já nahrazuji krátký sloupek 1 ŘO, polodlouhý sloupek 1 - 2 ŘO, dlouhý sloupek 2-3 ŘO, reliéfní dlouhý sloupek 2 ŘO, dlouhý sloupek při rozšiřování třeba na kraji šátku nebo výstřihu 3-4 ŘO a dvakrát nahozený dlouhý sloupek 4 ŘO. Často používám jako náhradu za DS jen 2ŘO, ale pokud si nově navazuji přízi, použiju obvykle 3ŘO.

3. řada: Uháčkujeme 3ŘO jako náhradu za DS a dále DS do stejného místa. Poté uháčkujeme DS do DS a DS pod ŘO. Poté uháčkujeme do středu rohu v předchozí řadě pod 2ŘO první roh (ŘO DS 2ŘO DS ŘO) a pokračujeme na bočním díle háčkováním DS pod ŘO, DS do DS až na konec bočního dílu, kde uháčkujeme DS pod ŘO a dále háčkujeme druhý roh (ŘO DS 2ŘO DS ŘO) do rohu. Na zadním díle začínáme DS pod ŘO, DS do DS až do konce dílu a na konci opět DS pod ŘO. Uháčkujeme roh (ŘO DS 2ŘO DS ŘO) do rohu a na bočním díle opět DS pod ŘO, dále DS do DS až do konce dílu a poté na konci dílu DS pod ŘO. Uháčkujeme čtvrtý roh (ŘO DS 2ŘO DS ŘO) do rohu a na předem díle háčkujeme DS pod ŘO, dále DS do DS a na konci 2DS do náhrady. Otočíme.

4. - 17. řada: Háčkujeme jako řadu 3.

Schéma tvarování výstřihu a spojení sedla

18. řada: V této řadě budeme spojovat sedlo. Uháčkujeme 3ŘO jako náhradu za DS a dále DS do stejného místa. Dále háčkujeme DS do DS až do konce první části předního dílu. Na konci háčkujeme DS pod ŘO, DS do DS rohu a dále DS do středu rohu pod 2ŘO: Dále uháčkujeme 3ŘO a následující DS uháčkujeme do středu druhého rohu pod 2ŘO. Takto jsme spojili první a druhý roh. Nyní háčkujeme DS do DS rohu, DS pod ŘO a dále DS do DS na celém zadním díle. Na konci háčkujeme DS pod ŘO, DS do DS rohu a DS pod 2ŘO ve středu rohu. Opět uháčkujeme 3ŘO a další DS uháčkujeme do středu čtvrtého rohu pod 2ŘO. Takto jsme spojili třetí a čtvrtý roh. Nyní háčkujeme DS do DS rohu, DS pod ŘO a dále háčkujeme DS do DS až do konce předního dílu. Na konci uháčkujeme 2DS do náhrady a otočíme.

Jak na jinou velikost?

Pro většinu dospělých velikostí nám bude vyhovovat stejně velký výstřih. Počet oček tedy není potřeba upravovat a můžete začít háčkovat stejně jako já. Výslednou velikost upravíte mnohem lépe rozšiřováním sedla. Jednoduše uháčkujete větší počet řad sedla pro větší velikost a menší počet řad pro menší velikost. Doporučuji během háčkování často sedlo sepnout značkovači a vyzkoušet, jak sedí. Kromě přidávání a ubírání řad můžeme výslednou velikost ovlivnit i pomocí řetízku háčkovaného do podpaží při spojování sedla. Já v podpaží uháčkovala 3ŘO, ale můžete si délku řetízku upravit dle libosti.. Vždy je však lepší velikost upravit spíše počtem řad a pomoci si jen menším počtem oček v podpaží.

19. řada: Uháčkujeme 3ŘO jako náhradu za DS a dále DS do stejného místa. Dále háčkujeme DS do DS až ke spojení v podpaží. Tam uháčkujeme 3x DS do ŘO a poté pokračujeme DS do DS po celém zadním díle. V druhém podpaží háčkujeme 3x DS do ŘO. Poté háčkujeme DS do DS na celém předním díle a na konci uháčkujeme 2DS do náhrady a otočíme.

20. - 22. řada: Uháčkujeme 3ŘO jako náhradu za DS a dále DS do stejného místa. Poté háčkujeme DS do DS až do konce řady, kde uháčkujeme 2DS do náhrady a otočíme.

Co když mi to vychází jinak?

Pokud jste si zvolili jinou šíři zadního dílu sedla nebo háčkujete jiný počet řad sedla, může se stát, že budete prvně spojovat výstřih a pak sedlo. I tak je to v pořádku. Pokud si nevíte rady s opačným postupem, můžete se mrkněte do starších návodů

23. řada: V této řadě budeme spojovat výstřih. Tuto řadu háčkujeme obdobně jako řadu 20. Na konci řady pak spojíme poslední DS PO s náhradou na začátku řady. Přízi ukončíme a provlékneme. Otočíme.

Jak na jinou hloubku výstřihu?

Pokud se Vám zdá výstřih příliš hluboký, můžete upravit počáteční počet oček. Hloubku véčkového výstřihu v tomto případě určuje počet řad, než se obě strany výstřihu spojí. Počet řad zase vychází z šířky zadního dílu sedla. Pokud budete chtít hloubku upravit, můžete upravit počet oček na zadním díle. Pokud chcete výstřih jen mírně zvětšit, můžete jednoduše výstřih spojit o několik řad později. Já mohla spojovat už v řadě 21, ale nakonec jsem spojovala až v řadě 23.

Schéma navázání a háčkování po spojení výstřihu

24. řada: Nyní si přízi navážeme v jednom podpaží, do DS pod prostředním sloupkem ze spojení sedla. Při háčkování dbáme na to, abychom háčkovali proti směru háčkování poslední řady. Uháčkujeme 3ŘO jako náhradu za DS a dále háčkujeme DS do DS až ke spojení výstřihu. Ve spojení neháčkujeme do posledního sloupku a národy, ale do mezery mezi nimi, pod PO. Dále pokračujeme DS do DS až do konce řady a na konci řady spojíme PO s náhradou a otočíme.

25. - 34. řada: Uháčkujeme 2ŘO jako náhradu za DS a dále háčkujeme DS do DS až do konce řady, kde spojíme PO s náhradou a otočíme.

Schéma předělovacího pásu reliéfních sloupků

35. řada: V této řadě budeme háčkovat reliéfní sloupky, abychom získali reliéfní plotýnku na lícové straně, která oddělí vršek šatů a sukni. Tuto řadu musíme vždy háčkovat na rubovou stranu šatů, aby se nám plotýnka objevila na lícové. Pokud Vám to tak z nějakého důvodu nevychází, uháčkujte ještě jednu řadu, abyste se na rubovou stranu při otáčení dostali. Uháčkujeme 2ŘO jako náhradu za DS a dále háčkujeme PRDS do DS až do konce řady, kde spojíme PO s náhradou a otočíme.

Jak na na předěl mezi vrškem a sukní?

Řadu, kde chcete mír předěl mezi horní částí šatů a sukní si můžete určit sami podle svojí postavy, buď pod prsy nebo níže v pase. Jediné, čemu musíte věnovat pozornost je to, aby vám přední reliéfní sloupky vytvořily na lícové straně šatů "reliéfní pletýnku". Pokud Vám tato pletýnka bude vycházet do rubu, doporučuji následující řešení: 1. Po řadě dlouhých sloupků nebudete práci otáčet a pro jednou budete háčkovat ve stejném směru. Jedno narušení směru v tomto případě nepoškodí svislost švu a vzoru. 2. Posuňte přední reliéfní sloupky o jednu řadu. Tím Vám to vyjde správně. 3. Můžete přední reliéfní sloupky nahradit zadními, tím dostanete "reliéfní pletýnku" na opačnou stranu než u předních reliéfních sloupků. Vzhledově však může tato pletýnka působit trochu jinak, protože bývá lehce skloněná.

36. řada: Nyní začneme háčkovat sukni. Uháčkujeme 2ŘO jako náhradu za DS a dále háčkujeme 2x DS do PRDS a poté uháčkujeme véčko V (DS ŘO DS) do následujícího PRDS. Nyní budeme háčkovat vždy 5x DS do PRDS a poté V do PRDS. Střídáme až do konce řady. Na konci řady si upravíme počet sloupků tak, aby nám na konci vyšlo V do PRDS, 2x DS do PRDS a spojit PO s náhradou. Pokud Vám to tak nevychází, můžete někde v posledních sloupcích počet upravit pomocí zdvojení některého DS nebo naopak sháčkováním 2DS dohromady. Otočíme.

Jak je to s utahováním a vytahováním?

Jako u všech ručních prací, i tady platí, že práce každého z nás bude trošku jiná v závislosti na tom, jak moc utahujeme a celkově na našem individuálním přístupu. Při háčkování oblečení z duhových klubíček na bází bavlny nebo bavlna/akryl doporučuji zvolit spíše menší háček nebo více utahovat, protože materiál se bude sám o sobě trochu povolovat. Já sama háčkuji docela volně, proto jsem zvolila háček č. 2,5 (často na třínitku beru klidně i č. 2), aby nedocházelo k přílišnému vytahování vlivem volného háčkování.. Háčkovaná práce by neměla být příliš volná, jinak se vlivem nošení budou očka vytahovat a výsledné šaty budou delší a delší, ale ani příliš tvrdá. Pokud se Vám práce zdá jen trochu pevnější, nevadí, pravděpodobně po pár nošeních trošku změkne, protože materiál sám o sobě trochu povolí. Pokud chcete mít např. řadu reliéfních sloupků v pase, uháčkujte si tento pruh o několik řad výše - práce povolí a reliéfní sloupky se posunou do pasu.

37. řada: Uháčkujeme 2ŘO jako náhradu za DS a dále 3x DS do DS. Poté uháčkujeme 2ŘO nad 1ŘO a poté háčkujeme 7x DS do DS. Tak to střídáme vždy 2ŘO a 7DS až do konce řady, kde uháčkujeme 3x DS do DS a spojíme. PO s náhradou. Otočíme.

Schéma rozšiřování sukně

38. řada: V této řadě budeme rozšiřovat. Uháčkujeme 2ŘO jako náhradu za DS a dále DS do stejného místa jako rozšíření. Kdykoli budeme rozšiřovat, budeme v tomto prvním opakování vzoru přidávat z jedné nebo druhé strany náhrady střídavě. Dále háčkujeme 3x DS do DS a poté 2ŘO nad 2ŘO. Nyní uháčkujeme 3x DS do DS a poté 2DS do DS a opět 3x DS do DS. Dále uháčkujeme 2ŘO nad 2ŘO. Opakujeme a přidáváme vždy v prostředním DS každého opakování vzoru. Střídáme až do konce řady, kde uháčkujeme 3x DS do DS a spojíme PO s náhradou. Otočíme.

Otáčet nebo neotáčet?

Někdo preferuje si práci po jednotlivých řadách otáčet a někdo zase rád háčkuje po řadách v jednom směru, případně dokola bez ukončení řad. Ve vrchní části šatů musíme práci otáčet, protože nemáme výstřih spojený a tedy háčkujeme vždy po řadách tam a zpět. Toto střídání zachováme i po spojení výstřihu, protože vzhledově je drobný rozdíl mezi sloupky háčkovanými v jednom směru a střídavě v obou směrech. Také tak lépe zachováme rovnost a svislost šatů. U sukně si můžete vybrat podle sebe. Tato část je oddělená od té vrchní řadou reliéfních sloupků a tak se můžete rozhodnout zda: - Zachováte otáčení - Nebudete otáčet a budete háčkovat po řadách v jednom směru - Můžete si v místě náhrady uháčkovat KS, v dalším PDS a od té chvíle háčkovat v jednom směru do kruhu. Když doháčkujeme do řady 81, budeme muset v místě přechodu řad postupně snížit výšky sloupků z DS až na PO.

39. řada: Uháčkujeme 2ŘO jako náhradu za DS, dále 3x DS do DS, 2ŘO nad 2ŘO a poté háčkujeme 8x DS do DS. Až do konce řady střídáme 2ŘO nad 2ŘO a dále 8x DS do DS. Na konci řady uháčkujeme 4 x DS do DS a spojíme PO s náhradou. Otočíme.

40. řada:: V této řadě budeme opět rozšiřovat. Uháčkujeme 2ŘO jako náhradu za DS. Nyní háčkujeme 4x DS do DS, 2ŘO nad 2ŘO a poté uháčkujeme 4x DS do DS. Teď uháčkujeme DS do mezery mezi 4. a 5. DS a poté doháčkujeme 4x DS do DS. Takto střídáme 2ŘO nad 2ŘO, 4x DS do DS, DS do mezery a 4x DS do DS až do konce řady. Na konci řady uháčkujeme 3x DS do DS, DS k náhradě a spojíme PO s náhradou. Otočíme.

42. - 81. řada: Pokračujeme v háčkování po řadách a udržujeme svislé dírkované pruhy. V dlouhých sloupcích mezi dírkami postupně rozšiřujeme. Já rozšiřovala v řadách 42, 46, 50, 58 a 68. Střídavě jsem přidávala jako v řadách 38 a 40. V řadách bez přidávání postupujeme obdobně jako v řadě 39.

Spodní lem

82. řada: Uháčkujeme ŘO jako náhradu za KS a dále háčkujeme KS do každého DS a střídáme vždy s 3KS pod 2ŘO. Na konci řady spojíme PO s náhradou. Přízi si ukončíme a přízi provlékneme.

Lem výstřihu

Nyní si přízi navážeme v jednom ze zadních rohů sedla. 1. řada: Uháčkujeme 1ŘO jako náhradu a dále KS do stejného místa v rohu. dále háčkujeme 40x KS do ŘO na zadním díle, KS do ŘO v rohu, dále 30 x KS do ŘO na bočním díle a KS do ŘO v rohu. Nyní budeme háčkovat KS do výstřihu a to tak, že do každé řady dlouhých sloupků uháčkujeme 2KS. Jeden háčkujeme vždy pod DS (náhradu) a jeden boku do očka. Háčkujeme tedy 2x KS do každé řady. když doháčkujeme do středu výstřihu, kde do poslední řady. uháčkujeme 1KS, dále SKS ze dvou KS do jedné a druhé strany této řady, abychom zpevnili spojení mezi jednou a druhou stranou výstřihu. Na protější straně výstřihu uháčkujeme do této řady ještě 1KS a dále háčkujeme opět 2KS do každé řady dlouhých sloupků až dojdeme nahoru k rohu sedla. Do rohu uháčkujeme KS do ŘO a dále 30x KS do ŘO na druhém bočním díle. Poté spojíme PO.s náhradou a přízi si ukončíme.

Schéma olemování sedla
Schéma olemování středu výstřihu

Boční lemy

Ještě zbývá oháčkovat rukávy, nebo lépe prostor pro ruce. Přízi si navážeme v podpaží. 1. řada: Nyní háčkujeme 1ŘO jako náhradu za KS, dále KS do ŘO, KS do DS, KS pod DS a dále KS do KS až do konce řady. Na konci háčkujeme KS pod DS, KS do DS, KS do ŘO a spojíme PO s náhradou. Přízi si ukončíme a provlékneme. Obdobně olemujeme i druhý rukáv.

Schéma bočního lemu

dokončení

Nyní si zapošijeme všechny konce. Já ještě do středu výstřihu přišila malý modrý knoflíček, který jsem dostala přivázaný ve středu klubíčka. A máme hotovo!

Věřím, že se Vám dílo podařilo!

Budu ráda, když mě označíte na sociálních sítích, abych se mohla na Vaše díla podívat.

Návod jsem zpracovala podle mého stylu utahování, háčkování a pro daný háček a přízi.

Návod můžete volně šířit pouze odkazem na tyto stránky! www.zivotnahacku.cz

Používejte pouze pro vlastvní potřebu.