DEKApro: Čtverec Winter

1/14/2023

Někdy se to tak prostě sejde, že člověk nemá náladu pouštět se do velkého projektu nebo se mu nechce brát rozdělaný svetr s sebou třeba do čekárny u lékaře. Proto se vyplatí mít v záloze i něco malého, třeba tento čtverec. A tenhle čtverec je sice malý, ale zároveň je to součást velkého projektu, který má za úkol pomoci. O projektu DEKApro jsem se zmiňovala v článku Můj rok 2022 a teď přišel čas se do něj pustit. Já se poměrně nedávno zakoukala do háčkovaných copánkových vzorů, a tak jsem se rozhodla uháčkovat svoji deku právě z copánkových čtverců. Vybrala jsem si pro začátek přízi Flowers Merino, která je moc příjemná na dotek, má krásné přechody barev, a navíc ji mám doma ve formě zbytků z jiných projektů. Jakou přízi si vyberete vy je čiště na Vás, protože návod je úplně univerzální a půjde uháčkovat z příze tenké i silné, z teplé i lehké.

dekapro

Charitativní projekt DEKApro je výborný způsob, jak se věnovat svému koníčku, odreagovat se a zároveň pomoci dobré věci. Principem projektu je háčkování nebo pletení čtverců o rozměrech 30 x 30 cm. Ze čtverců poté vytvoříte deku o rozměrech 5 x 6 čtverců. Tyto čtverce nebo celé deky pak můžete odevzdat na sběrných místech nebo je zaslat poštou. Cílem projektu je z prodeje dek finančně podpořit fungování Hospice svatého Lazara v Plzni, který dělá nesmírně důležitou a náročnou práci. Pomoci můžete uháčkováním i jediného čtverce, deky nebo třeba finanční podporou. Všechny informace naleznete na webových stránkách projektu www.dekapro.cz. S výběrem přízí vám pak pomůže www.alliobchod.cz.

www.dekapro.cz

Návod

obtížnost:pro mírně pokročilé
příze:YarnArt Flowers Merino, já nakoupila různé odstíny na www.alliobchod.cz
materiál:25% merino, 75% akryl
spotřeba:225g/590m na 4 čtverce 30 x 30 cm
velikost:30 x 30 cm
háčky:4,5

vzoreček

Pro tento čtverec jsem vybrala vzorek s reliéfními copánky. Vzorek sám o sobě jednoduše střídá dlouhé sloupky a přední reliéfní sloupky, ale právě copánkové křížení představuje nejnáročnější prvek vzoru. Může se zdát, že je to velmi složité, ale věřím, že i tento prvek každý krok po kroku zvládne.

1. sloupek Přeskočíme dva sloupky v předchozí řadě a kolem třetího uháčkujeme přední reliéfní dvakrát nahozený dlouhý sloupek.

2. sloupek Přeskočíme tytéž dva sloupky v předchozí řadě, přeskočíme i třetí sloupek, do kterého jsme už háčkovali, a kolem čtvrtého uháčkujeme druhý přední reliéfní dvakrát nahozený dlouhý sloupek.

3. sloupek Třetí přední reliéfní dvakrát nahozený dlouhý sloupek budeme háčkovat kolem prvního přeskočeného sloupku.

4. sloupek Poslední přední reliéfní dvakrát nahozený dlouhý sloupek háčkujeme kolem druhého přeskočeného sloupku. Tímto máme copánkové křížení hotové.

postup

Háčkovat budeme od magického kroužku, který bude ve středu čtverce. Do něj si pomocí dlouhých sloupků založíme čtyči strany čtverce a čtyři rohy. Každou řadu budeme začínat náhradou, která bude vždy umístěna v rohu. Končit řadu budeme vždy pevným okem do náhrady a následně se pomocí dalšího pevného oka přeneseme do středu prvního rohu. Hned ve druhé řadě si založíme vzoreček z předních reliéfních dlouhých sloupků a od této řady dále budeme přidávat vždy před a za každým rohem dva dlouhé dloupky. Ve třetí řadě uháčkujeme první křížení copánku, které tvoří čtyři dvakrát nahozené přední reliéfní dlouhé sloupky, kdy se kříží vždy dva a dva. Budeme háčkovat po řadách stále v jednom směru a po řadách se nám budou střídat liché řady, ve kterých háčkujeme do vzoru jen přední reliéfní dlouhé sloupk, a řady sudé, ve kterých budeme háčkovat copánkové křížení. Jak máme jednotlivé strany čtverce delší a delší, tvoříme vzor, ve kterém se střídají vždy 4 sloupky vzoru a poté 4 dlouhé sloupky. Takto postupně tvoříme vzor až do potřebné velikosti 30 x 30 cm. V poslední řadě uháčkujeme lem z krátkých sloupků pro zpevnění. Čtverce můžeme uháčkovat o centimetr menší, protože je vhodné je nechat po uháčkování aspoň trochu vypnout.

Schéma pro háčkování čtverce Winter

1. řada Do magického kroužku uháčkujeme 3ŘO jako náhradu za dlouhý sloupek. Poté uháčkujeme ještě 2 ŘO jako roh a dále 2 DS, které tvoří první stranu čtverce. Poté uháčkujeme opět 2 ŘO jako druhý roh a 2DS jako druhou stranu. Následuje 2ŘO jako třetí roh a 2DS jako třetí strana. Poté uháčkujeme 2ŘO jako čtvrtý roh, ale následuje už jen 1DS, který následně spojíme (volnějším) PO s třetím očkem náhrady. čtvrtou stranu čtverce nám tvoří poslední DS a náhrada. Dále uháčkujeme ještě jedno PO, kterým se přeneseme pod 2ŘO prvního rohu.

Magický kroužek nebo kroužek z řetízkových oček?

Pro začátek čtverce v jeho středu doporučuji využít magického kroužku, který lze stáhnout úplně do ztracena. Pokud se Vám ale magický kroužek nedaří, můžete použít kroužek ze 4 - 5ŘO spojených pevným okem. Obě varianty jsou správné.

2. řada Uháčkujeme 3ŘO jako náhradu za DS a dále 2ŘO jako první roh. Dále uháčkujeme 2DS pod ŘO, dále 2x PRDS do DS a 2DS pod ŘO. Poté uháčkujeme 2ŘO jako druhý roh. Druhou stranu čtverce tvoří 2DS pod ŘO, 2x PRDS do DS a 2DS pod ŘO. Následují opět 2ŘO jako roh, poté 2DS pod ŘO, 2x PRDS do DS, 2DS pod ŘO a opět roh 2ŘO. Na čtvrté straně čtverce háčkujeme 2DS pod ŘO, PRDS do DS a PRDS kolem náhrady. Poslední DS uháčkujeme tak, že háček vedeme pod ŘO (spíše pod PO) a DS uháčkujeme mezi PRDS na čtvrté straně čtverce a náhradou na začátkem řady. Tímto způsobem budeme háčkovat vždy poslední sloupek v řadě. Spojíme PO s třetím očkem náhrady a pomocí dalšího PO se přeneseme do prvního rohu pod 2ŘO.

3. řada Uháčkujeme 3ŘO jako náhradu za DS a dále 2ŘO jako první roh. Jako první stranu budeme háčkovat 2DS pod ŘO, a dále uháčkujeme DS do DS a bude následovat copánkové křížení CK ze čtyř 2x nahozených předních reliéfních dlouhých sloupků (háčkujeme do DS 2PRDS DS v předchozí řadě), a poté uháčkujeme DS do DS a 2DS pod ŘO. Uháčkujeme 2ŘO jako roh a na druhé straně háčkujeme opět 2DS pod ŘO, DS do DS, CK (do DS 2PRDS a DS), DS do DS a 2DS do ŘO. Následuje 2ŘO jako 3. roh. Na třetí straně uháčkujeme 2DS pod ŘO, DS do DS, CK (do DS, 2PRDS, DS), DS do DS a 2DS pod ŘO a poté čtvrtý roh. Na čtvrté straně háčkujeme opět 2DS pod ŘO, DS do DS, CK, DS do DS a DS pod PO (jako v předchozí řadě). Spojíme PO s náhradou a dalším PO se přeneseme pod ŘO v prvním rohu.

4. řada Uháčkujeme 3ŘO jako náhradu za DS a 2ŘO jako roh. Na první straně uháčkujeme 2DS pod ŘO, 3x DS do DS, 4x PRDS do CK, 3x DS do DS, 2x DS pod ŘO a 2ŘO jako druhý roh. Druhou, třetí i čtvrtou stranu háčkujeme stejně. Na čtvrté straně následuje po uháčkování 3x DS do DS pouze 1 DS pod PO. Dále spojíme PO s třetím očkem náhrady a pomocí dalšího PO se přeneseme do středu prvního rohu pod ŘO.

5. řada Uháčkujeme 3ŘO jako náhradu za DS, dále 2ŘO jako roh. Na první straně háčkujeme 2DS pod ŘO, PRDS do DS, 4x DS do DS a dále CK do 4PRDS, 4x DS do DS, PRDS do DS a 2ŘO jako roh. Druhou, třetí i čtvrtou stranu. Na konci čtvrté strany háčkujeme po PRDS DS pod PO, dále spojíme PO s třetím očkem náhrady a pomocí dalšího PO se posuneme do středu prvního rohu.

Čtverec se mi vlní

Při háčkování se může stát, že se Vám čtverec může lehce vlnit. Toto vlnění je velmi pravděpodobně způsobeno použitím reliéfních sloupků, které mají tendenci celou práci stáčet nahoru. Ve vzoru navíc používáme copánkové křížení, kde vlastně klademe reliéfní sloupky ještě navíc na sebe. Po dokončení čtverce doporučuji čtverec nechat vypnout, napři. na polystyrenové desce. Tam budete pomocí špejlí či jehel čtverec napínat tak, aby měl lepší tvar. Až jednotlivé čtverce sešijeme nebo sháčkujeme do deky, vlastní tíha výrobku toto vlnění také srovná. Případně můžete zkusit menší či větší háček.

6. řada Uháčkujeme 3ŘO jako náhradu za DS a dále 2ŘO jako první roh. První stranu čtverce háčkujeme háčkujeme takto: 2DS pod ŘO, 3x PRDS do 2DS a PRDS, 4x DS do DS, CK do 4PRDS, 4x DS do DS, 3x PRDS do PRDS a 2DS, 2DS pod ŘO a dále 2ŘO jako druhý roh. Druhou, třetí i čtvrtou stranu háčkujeme stejně jako tu první. Na čtvrté straně, po uháčkování PRDS na konci řady uháčkujeme 1DS pod PO, dále spojíme PO s třetím očkem náhrady a pomocí dalšího PO se přeneseme do středu prvního rohu.

7. řada Uháčkujeme 3ŘO jako náhradu za DS a dále 2ŘO jako první roh. Na první straně čtverce uháčkujeme 2DS pod ŘO, DS do DS, CK do DS a 3PRDS, 4x DS do DS, CK do 4PRDS, 4x DS do DS, CK do 3PRDS a DS, DS do DS, 2DS pod ŘO a nakonec 2ŘO jako druhý roh. Druhou, třetí a čtvrtou stranu háčkujeme stejně. Na čtvrté straně po uháčkování posledního DS do DS uháčkujeme DS pod PO, spojíme PO s náhradou a pomocí dalšího PO se přeneseme do středu prvního rohu.

8. - 12. řada Háčkujeme jako řady 4 - 7.

Můj čtverec je větší/menší než 30 x 30 cm. Co mám dělat?

Háčkování, jako i jiné ruční práce, je ryze individuální záležitost. Každá z nás utahuje jinak, každá vybírá přízi a velikost háčku podle sebe. Proto se velmi snadno může stát, že po uháčkování 12-ti řad dle návodu je Váš čtverec výrazně menší či větší. Ničemu to nevadí, prostě uháčkujete více nebo méně řad, než je v návodu. Budete jednoduše opakovat řady 4 - 7 a dopáskujete do požadované velikosti.

13. řada V této řadě olemujeme celý čtverec krátkými sloupky pro zpevnění. Uháčkujeme 1ŘO jako náhradu za KS. Dále háčkujeme 3KS pod 2ŘO v rohu a dále KS do každého očka. V každém rohu háčkujeme 3KS pod 2ŘO. Až doháčkujeme k náhradě, spojíme PO. Přízi ukončíme a provlékneme.

Zapošijeme všechny konce a můžeme se pustit do dalšího kousku. Až jich uháčkujeme 30, můžeme je sháčkovat do deky o rozměrech 5 x 6 čtverců. Projekt bude probíhat asi do jara 2024, takže na háčkování máte opravdu hodně času. Pamatujte ale, že i jediným čtvercem můžete projektu pomoci.

Věřím, že se Vám dílo podařilo!

Budu ráda, když mě označíte na sociálních sítích, abych se mohla na Vaše díla podívat.

Návod jsem zpracovala podle mého stylu utahování, háčkování a pro daný háček a přízi.

Návod můžete volně šířit pouze odkazem na tyto stránky! www.zivotnahacku.cz

Používejte pouze pro vlastvní potřebu.