Čepice a šála Joy

12/10/2022

Vánoce už jsou skoro za dveřmi, a tak tu mám tentokrát návod na set čepice a šálky Joy, který určitě stihnete uháčkovat do Štědrého dne a nadělit ho třeba nějaké malé princezně pod stromeček. Já ji uháčkovala z novinkové příze YarnArt Heritage, která má krásné barvy a je to kombinace vlny a akrylu, takže zahřeje i v těchto chladných dnech. Tuhle extra barevnou variantu si moje dcerka vybrala sama, ale můžete vybírat i z mírnějších barevných kombinací. Příze má velmi krátké barevné přechody, takže co sloupek, to jiná barva a díky tomu můžeme zvolit jednoduchý vzoreček, protože cokoli složitějšího by stejně díky barvám zaniklo. Já nakonec zvolila šachovnicové střídání reliéfních sloupků, abych čepici i šálku udělala tlustější a teplejší a měkčí.

VZOREČEK

Tentokrát bude vzoreček opravdu jednoduchý. Jedná se o jednoduché střídání předních a zadních reliéfních sloupků a to jak v řadách, tak i ve sloupcích, takže vzniká efekt trochu jako u tkaných výrobků, i když v háčkovaném provedení. Vzoreček použitý na čepici se bude lehce lišit od vzorečku použitého na šálce, protože na čepici budeme háčkovat stále v jednom směru, ale na šálce si budeme práci otáčet. Ve výsledku jde ale o totéž. Pokud nám v předchozí řadě vystupuje sloupek nahoru, budeme do něj háčkovat zadní reliéfní sloupek a pokud nám v předchozí řadě vychází sloupek dolů, budeme háčkovat přední reliéfní sloupek. Zkrátka, co je nahoře budeme háčkovat dolů a naopak.

HÁČKOVÁNÍ DO KRUHU V JEDNOM SMĚRU

Při háčkování ve stále stejném směru, budeme háčkovat vždy PRDS do ZRDS a ZRDS do PRDS. Zkrátka platí, že co je v předchozí řadě vzadu, dostaneme v aktuální řadě dopředu. Naopak co je v předchozí řadě vepředu, uháčkujeme v aktuální řadě dozadu.

HÁČKOVÁNNÍ TAM A ZPĚT

Při háčkování šálky si budeme práci po řadách otáčet a tak budeme vlastně háčkovat vždy PRDS do PRDS a ZRDS do ZRDS. Ve výsledku je ale efekt stejný jako v předchozím případě. Pořád platí, že co je v předchozí řadě vzadu, dostaneme v aktuální řadě dopředu. Naopak co je v předchozí řadě vepředu, uháčkujeme v aktuální řadě dozadu.

Návod

obtížnost:Pro mírně pokročilé
příze:YarnArt Heritage č. 342, já nakoupila na www.alliobchod.cz
materiál:25% vlna, 75% akryl
spotřeba:2 klubíčka 50g/125m
velikost:52
háčky:4,5 a 4
další materiál:Bambule, já nakoupila na www.alliobchod.cz

ČEPICE JOY

Čepici začneme háčkovat od vrchu od magického kroužku. Budeme háčkovat stále po lícové straně, po řadách, ale práci si nebudeme otáčet. Budeme postupně přidávat a od třetí řady si založíme vzoreček ze střídavých reliéfních sloupků. Při dostatečném průměru placky přestaneme přidávat a budeme háčkovat už bez přidávání až do potřebné délky čepice. Necháme si na délku trošku rezervu na pozdější olemování. Když máme dokončenou délku, začneme ve vzdálenosti 8mi sloupků od zadního švu háčkovat klapky. U klapek budeme háčkovat sem a tam a práci si otáčet, v každé řadě budeme ubírat a klapky zužovat. Když budeme mít obě klapky hotové, obháčkujeme čepici jednou řadou polodlouhých sloupků a jednou řadou krátkých sloupků. Na dokončení použijeme bambuli, kterou důkladně přišijeme navrch čepice a copánky, které si vytvoříme na klapkách čepice.

POSTUP

1. řada: Začneme MK magickým kroužkem, dále uháčkujeme 2-3 ŘO jako náhradu za DS a dále uháčkujeme 10 DS do MK. Spojíme PO s náhradou.

Jak na magický kroužek? A co když se mi nedaří ho uháčkovat?

Magický kroužek je speciální věc, díky které můžete uháčkovat do kruhu první řadu čepice (nebo třeba šátku) a následně ho utáhnout tak, že ve středu se nám neobjeví žádná nebo jen minimální díra. Na youtube najdete plno videí, jak na magický kroužek různými způsoby. Pokud by se Vám ale nedařilo, můžete uháčkovat 4-5 ŘO a spojit PO. Následně uháčkujete náhradu a DS z první řady do tohoto kroužku z řetízkových ok. Oba způsoby jsou v pořádku.

2. řada: Uháčkujeme 2ŘO jako náhradu za DS. Dále budeme háčkovat vždy 2DS do každého DS. Na konci spojíme PO s náhradou. Nyní máme v řadě 20 sloupků.

Schéma háčkování do magického kroužku s postupným rozšiřováním

3. řada: Uháčkujeme 2ŘO jako náhradu za DS. V této řadě budeme rozšiřovat a zároveň už budeme háčkovat vzoreček střídáním PRDS a ZRDS. Uháčkujeme 2ŘO jako náhradu za DS. Dále budeme háčkovat PRDS do DS, ZRDS do DS a poté do mezery mezi druhým a třetím DS v předchozí řadě. Tento DS nám v této řadě bude zastupovat PRDS, a proto do následujícího sloupku uháčkujeme ZRDS, poté PRDS do DS. Mezi čtvrtý a pátý sloupek předchozí řady uháčkujeme do mezery DS, který nám bude zastupovat ZRDS. V tomto schématu (PRDS do DS, ZRDS do DS, DS do mezery, ZRDS do DS, PRDS do DS a DS do mezery) budeme pokračovat až do konce řady, kde na konci uháčkujeme DS mezi poslední sloupek a náhradu a spojíme PO s náhradou. Nyní máme v řadě 30 sloupků.

Schéma rozšiřování čepice

4. řada: V této řadě si upravíme klasické schéma rozšiřování tak, abychom si zachovali vzoreček střídání PRDS a ZRDS, budeme tedy rozšiřovat vždy v následující mezeře po uháčkování 5ti reliéfních sloupků. Uháčkujeme 2ŘO jako náhradu za DS. Dále budeme háčkovat ZRDS do PRDS, PRDS do ZRDS, ZRDS do PRDS, PRDS do ZRDS a ZRDS do PRDS (případně do DS, podle toho jaký sloupek máme v předchozí řadě). Po pěti uháčkovaných sloupcích uháčkujeme 2DS mezi 5. a 6. DS v předchozí řadě. Dále budeme opět háčkovat PRDS do ZRDS, ZRDS do PRDS, PRDS do ZRDS, ZRDS do PRDS, PRDS do ZRDS a 2DS do mezery mezi 10. a 11. DS v předchozí řadě. Takto háčkujeme až do konce řady, kde spojíme PO s náhradou. Nyní máme v řadě 42 sloupků.

Jak na jinou velikost čepice?

Při háčkování čepic máme několik způsobů, jak ovlivnit jejich velikost: - Pro větší nebo menší velikost čepice můžete použít větší nebo menší velikost háčku. Takto docílíme drobné korekce velikosti - Začneme na jiný počet dlouhých sloupků do magického kroužku. Pro větší velikost jich uháčkujeme více, pro menší méně. - Upravíme přidávání v jednotlivých řadách. Doporučuji pro větší velikost rozšiřovat znovu v dalších řadách, pro menší velikost naopak přestat přidávat dříve nebo zvětšit interval mezi přidáváním. Velikost čepice obvykle určujeme podle obvodu hlavy (o), pomocí kterého dopočítáme orientační průměr základní placky. Když potom uháčkujeme základní placku v požadovaném průměru (d), v dalších řadách už nebudeme přidávat. Doporučuji základní placku uháčkovat vždy o řadu menší než je požadovaný průměr. Vzoreček pro orientační výpočet: d = o / 3,14

5. řada: V této řadě budeme rozšiřovat vždy do mezery po uháčkování 11. a 10. reliéfních sloupků. Uháčkujeme 2ŘO jako náhradu za DS. Dále budeme háčkovat 11x PRDS do ZRDS a ZRDS do PRDS a do mezery mezi 11. a 12. sloupek v předchozí řadě uháčkujeme 2DS. Dále uháčkujeme 10x ZRDS do PRDS a PRDS do ZRDS a do následující mezery uháčkujeme 2DS. Pokračujeme opět 11x ZRDS do PRDS a PRDS do ZRDS a do následující mezery uháčkujeme 2DS. Pokračujeme uháčkováním 10x PRDS do ZRDS a ZRDS do PRDS, na konci uháčkujeme do mezery mezi posledním sloupkem a náhradou 2DS a spojíme PO s náhradou. Nyní máme v řadě 50 sloupků v řadě. 6. řada: V této řadě budeme rozšiřovat obdobně jako v řadě 5, ale budeme rozšiřovat vždy po 13 a 12 reliéfních sloupcích. Uháčkujeme 2ŘO jako náhradu za DS, dále budeme 13x háčkovat ZRDS do PRDS a PRDS do ZRDS a do následující mezery uháčkujeme 2DS. Dále uháčkujeme 12x PRDS do ZRDS a ZRDS do PRDS a poté opět do mezery 2DS. Dále rozšiřujeme po 13ti reliéfních sloupcích 2DS a nakonec uháčkujeme 12 reliéfních sloupků a do mezery mezi posledním sloupkem a náhradou uháčkujeme 2DS. Spojíme PO s náhradou. Nyní máme v řadě 58 sloupků 7. řada: Od této řady dále už nebudeme rozšiřovat. Uháčkujeme 2ŘO jako náhradu za DS a dále budeme střídat PRDS do ZRDS a ZRDS do PRDS. Střídáme až do konce řady a spojíme PO s náhradou. 8. řada: Uháčkujeme 2ŘO jako náhradu za DS a dále střídáme ZRDS do PRDS a PRDS do ZRDS až do konce řady a spojíme PO s náhradou. 9. – 20. řada: Střídáme řady 7 a 8. Přízi neukončujeme, pouze si ji zajistíme označovačem.

Jak na jinou hloubku čepice?

Pro jinou hloubku čepice jednoduše uháčkujeme menší nebo větší počet řad. Vždy musíme myslet na to, že čepici budeme ještě obháčkovávat řadou polodlouhých a řadou krátkých sloupků.

KLAPKY NA UŠI

Po uháčkování potřebné délky čepice začneme háčkovat klapky na uši. Od zadního švu si odpočítáme 8 sloupků na každou stranu. Do osmého sloupku si navážeme novou přízi. Budeme háčkovat po řadách tam a zpátky, po každé řadě si práci otočíme.

Kam umístit klapky na uši?

Velikost a umístění klapek na uši je individuální a chce to vyzkoušet. Obecně se háčkují na bocích, ale více k zadní části čepice, aby v přední části bylo dostatek místa pro obličej.

21. řada: Uháčkujeme 2ŘO jako náhradu za DS. Dále budeme háčkovat 14x PRDS do ZRDS a ZRDS do PRDS. Poté si čepici otočíme. 22. řada: Uháčkujeme 2ŘO jako náhradu za DS. Dále střídáme 13x PRDS do PRDS a ZRDS do ZRDS až do konce řady. Do náhrady neháčkujeme. Otočíme.

Schéma háčkování klapek na uši včetně obháčkování

23. řada: Uháčkujeme 2ŘO jako náhradu za DS. Dále střídáme 12x ZRDS do ZRDS a PRDS do PRDS. Do náhrady neháčkujeme. Otočíme. 24. řada: Uháčkujeme 2ŘO jako náhradu za DS. Dále střídáme 11x ZRDS do ZRDS a PRDS do PRDS. Do náhrady neháčkujeme. Otočíme. 25. řada: Uháčkujeme 2ŘO jako náhradu za DS. Dále střídáme 10x PRDS do PRDS a ZRDS do ZRDS. Přízi ukončíme. Obdobně uháčkujeme i klapku na druhé straně.

OLEMOVÁNÍ ČEPICE

Olemování budeme háčkovat menším háčkem. Já přešla z háčku č. 4,5 na 4. 1. řada: Nyní budeme pokračovat opět od zadního švu čepice. Uháčkujeme si 1ŘO jako náhradu PDS. Dále háčkujeme do každého sloupku 1PDS. Když doháčkujeme ke klapkám, obháčkujeme klapky tak, že z boku klapek na výšku dlouhého sloupku uháčkujeme 2PDS (pro řadu 21 doporučuji jen 1PDS), poté PDS do každého sloupku a poté opět 2PDS na výšku dlouhého sloupku na boku klapky a 1PDS na řadě 21. Dále háčkujeme PDS do každého sloupku a druhou klapku obháčkujeme stejně, jako tu první. Poté doháčkujeme k zadnímu švu a spojíme PO s náhradou. 2. řada: Uháčkujeme 1ŘO jako náhradu za KS a dále háčkujeme vždy 1KS do každého PDS. Háčkujeme až do konce řady, spojíme PO s náhradou a přízi ukončíme a zapošijeme.

KOMPLETACE ČEPICE

Ukončíme a zapošijeme všechny konce čepice. Na vršek čepice pak důkladně přišijeme bambuli. Na copánky si nastříháme přízi na 18x cca 120 cm (nebo dle zamýšlené délky copánků). Všechny příze si složíme k sobě a protáhneme je kolem 5. DS ve 25. řadě (klapek) tam i zpět‚ počítáno směrem od zadní části čepice, protáhneme je tak, abychom měli konce na obou stranách stejně dlouhé konce. Poté všechny konce provlékneme zbylým obloučkem po protažení kolem sloupku směrem dolů (dračí smyčka). Poté si rozdělíme konce do skupinek po 12ti a upleteme copánky, které dole pořádně převážeme a zastřihneme přebývající konce. A čepici máme hotovou!

Návod

obtížnost:Pro začátečníky
příze:YarnArt Heritage č. 342, já nakoupila na www.alliobchod.cz
materiál:25% vlna, 75% akryl
spotřeba:2 klubíčka 50g/125m
velikost:140 cm bez střapečků
háčky:6 a 5

šála joy

Šálku začneme háčkovat od základního řetízku. Do řetízku uháčkujeme dlouhé sloupky a od další řady budeme háčkovat vzoreček z reliéfních sloupků. Budeme háčkovat tam a zpátky, po každé řadě si práci otočíme. Takto budeme háčkovat až do požadované délky. Nakonec celou šálku obháčkujeme krátkými sloupky a navážeme střapečky.

POSTUP

1. řada: Uháčkujeme 14 ŘO a poté otočíme.

Jak na jinou šířku šály?

Jednoduše uháčkujeme větší nebo menší počet řetízkových oček. Doporučuji ale začínat vždy na sudý počet oček, aby výsledný počet sloupků včetně náhrady byl lichý a tedy souměrný po obou stranách.

2. řada: Uchopíme si poslední očko z první řady (nyní jako první očko této řady) a uháčkujeme 3ŘO jako náhradu za DS a dále uháčkujeme první DS právě do toho očka, které si držíme. Dále uháčkujeme 13 x DS do ŘO a otočíme. Nyní máme v řadě 14 DS a náhradu. 3. řada: Uháčkujeme 2ŘO jako náhradu za DS. Dále budeme háčkovat 13x PRDS do DS a ZRDS do DS. Do náhrady z předchozí řady uháčkujeme DS. Otočíme.

Schéma háčkování šálky

4. – 100. řada: Uháčkujeme 2ŘO jako náhradu za DS. Dále střídáme PRDS do PRDS a ZRDS do ZRDS. Na konci uháčkujeme DS do náhrady z předchozí řady a otočíme.

Jak dlouhou uháčkovat šálku?

To záleží, jak chcete šálku nosit. Pokud ji chcete nosit jen zavázanou pod bundu, doporučuji spíše kratší, já mám šálku na jedno obmotání, aby v ní bylo opravdu teplo. Toto chce postupně zkoušet.

OLEMOVÁNÍ

Olemování budeme háčkovat menším háčkem. Já přešla z háčku č. 6 na 5. 1. řada: Uháčkujeme 1ŘO jako náhradu za KS. Dále háčkujeme 14x KS do každého sloupku. Poslední v předchozí řadě je náhrada, do které uháčkujeme roh KS ŘO KS a další KS uháčkujeme pod další očko náhrady. Dále obháčkujeme celou délku šály tak, že na jednu řadu DS připadají 2KS na výšku. V rohu pak uháčkujeme roh KS ŘO KS a obháčkujeme první řadu tak, že do každého ŘO uháčkujeme KS a do posledního opět roh KS ŘO KS. Nyní opět obháčkujeme celou délku šály. Na konci uháčkujeme do poslední řady do očka část rohu KS ŘO a spojíme PO s náhradou. Přízi si ukončíme. A zapošijeme všechny konce.

Schéma olemování

KOMPLETACE ŠÁLY

Připravíme si přízi na střapečky tak, že si podle libovolné šablony nastříháme přízi na stejně dlouhé kousky. Já používám podtácek pod nápoje, vždy obmotám třeba 20x a poté prostřihnu a opakuji, dokud nemám dostatečné množství. Poté vždy na kratší straně šály do každého krátkého sloupku provlékneme 2 kousky příze a utáhneme pomocí dračí smyčky. Takto vyplníme oba konce a poté zastřihneme délky všech konců do rovna.

Jak na dračí smyčku?

Možná to zní složitě a exoticky, ale dračí smyčku určitě všichni dobře znáte. Pokud nevíte, určitě Vám napoví následující obrázek.

Dračí smyčka

A máme šálku také hotovou!

Věřím, že se Vám dílo podařilo!

Budu ráda, když mě označíte na sociálních sítích, abych se mohla na Vaše díla podívat.

Návod jsem zpracovala podle mého stylu utahování, háčkování a pro daný háček a přízi.

Návod můžete volně šířit pouze odkazem na tyto stránky! www.zivotnahacku.cz

Používejte pouze pro vlastvní potřebu.